czwartek, 5 września 2013

ANKIETA PSYCHIATRYCZNA

Dziewczyny !
Co do sportu, to będzie się on przewijał jeszcze trochę, troszeczkę zanim pojawią się znowu pomysłu na diety, liczenie kalorii itd.

Przypominając: 1. jemy obiady 2. nie jemy między posiłkami 3. nie wymiotujemy 4. nie przyjmujemy ŻADNYCH środków odchudzających 5. nie liczymy kalorii 6. nie stosujemy diet

R u s z a m y   s i ę !


Prawdopodobnie trochę przytyjecie na początku, prawdopodobnie schodzenie z wagi przez pierwszy miesiąc będzie trochę powolne, ale NIE WAŻNE! wszystko się rusz przysięgam, cierpliwości. Sport, sport, sport.

W międzyczasie...

Na kółku psychiatrycznym razem z kilkoma innymi dziewczynami przygotowywałyśmy pracę naukową poruszającą problem anoreksji i bulimii.

Chciałam Wam ją pokazać w dużym skrócie


WSTĘP:

Zaburzenia odżywiania (ZO) stanowią jeden z ważniejszych problemów współczesnego świata. Dążenie do idealnej sylwetki w naszym kręgu kulturowym coraz częściej utożsamiane jest ze szczęściem
i powodzeniem w życiu, a jego osiągnięciu poświęca się zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Rosnące zainteresowanie zagadnieniem oraz niewielka ilość podobnych statystyk skłoniły nas do przeprowadzenia badania przesiewowego wśród młodzieży szczecińskich szkół.

CELE PRACY:

 1. Określenie potencjalnej częstości występowania zaburzeń odżywiania i regulacji masy ciała wśród uczniów szczecińskich szkół, z próbą wyselekcjonowania osób z bulimią lub anoreksją.
 2. Określenie jaki procent badanych wykazuje subkliniczne objawy ww. zaburzeń
  z charakterystyką poszczególnych podgrup.
 3. Oszacowanie ilu uczniów stosuje leczenie.

MATERIAŁ I METODY: 

Badanie przeprowadzono w grupie 232 licealistów w wieku 16-18 lat; z czego 66% stanowiły dziewczęta, a 34% chłopcy. Badani wypełniali samodzielnie kwestionariusz Eating Attitude Test (EAT-26) się oraz odpowiadali na 4 pytania dotyczące objawów zaburzeń odżywiania oraz leczenia. Do analizy statystycznej wykorzystano program Microsoft Exel.


WYNIKI I WNIOSKI:

1. U 17,88% dziewcząt i 5,13% chłopców wynik wskazywał na występowanie objawów zaburzeń odżywiania, natomiast u 3,97% dziewcząt i 2,56% chłopców  wynik badania sugerował poważne zaburzenia odżywiania.

2. 74,54% uczniów miało prawidłowe BMI, 12,04% niedowagę, a 13,43% nadwagę.

3. 85,23% (178) osób wskazało na chęć zmiany BMI, z tego 79,21% (141) chciałoby schudnąć (82% dziewcząt, 17% chłopców). Przytyć pragnęło 21,35% (38) badanych (w tym 29% dziewcząt i 71% chłopców).

4. 22,41% badanych stosowało dietę.

5. 17,67% badanej grupy jako swoją idealną wagę podało wynik, który zgodnie z tabelami należnej masy ciała wskazuje na niedowagę.

5. Spośród osób, u których na podstawie ankiety stwierdzono poważne zaburzenia odżywiania (>37 punktów), żadna się nie podjęła leczenia. Wśród uczniów z ich pewnymi objawami ZO 19% (5) przynajmniej raz poddało się leczeniu z tego powodu.

6. Wśród osób, które przynajmniej raz w przeciągu ostatnich 6 miesięcy miało napad obżarstwa, 57,14% jest przerażonych nadwagą.


WNIOSKI:

1. Osoby z poważnymi zaburzeniami odżywiania stanowiły niewielki procent badanych, natomiast często występują objawy wskazujące na ZO o lżejszym przebiegu.
2. Zdecydowana większość badanych ma prawidłową masę ciała i mimo to chce je zmienić.

3. Wśród dziewcząt występuje częściej chęć obniżenia masy ciała, natomiast chłopcy woleliby ją zwiększyć.


4. Osoby z poważnymi zaburzeniami odżywiania w grupie nie korzystały nie poddawały się leczeniu.


Pracę przygotowywałyśmy z użyciem ankiety EAT-26, zachęcam do rozwiązania jej teraz i po 3 miesiącach walki z chorobą. Jestem ciekawa jak bardzo zmienią się Wasze wyniki :)
Każdej zainteresowanej prześlę ankietę na adres e-mail :)
Buziaki! :))

2 komentarze:

 1. hej :)
  jestem zainteresowana Twoją ankietą ponieważ nie dość, że od 9 lat zmagam się z zaburzeniami odżywiania to jeszcze studiuję psychologię i Twój projekt badawczy jest mi niezwykle bliski :)

  mogłabyś wysłać mi ankietę na: rachela1991@o2.pl?
  byłabym niesamowicie wdzięczna!

  pozdrawiam, Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Naturalnie ! :) już wysyłam :) jeżeli ktoś jest jeszcze zainteresowany, możecie pisać bezpośrednio na maila - deridarli@gmail.com

  OdpowiedzUsuń